Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 22       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-22

Intézménymutató: MAGYARORSZÁGI NÉMETEK SZÖVETSÉGE >> Magyarországi Német Dolgozók Demokratikus Szövetsége (Demokratischer Verband der Deutschen Werktätigen in Ungarn)


1963. május 11.

"Gruss und Kuss" nyilvános, német nyelvű rendezvény Sopronban a Szövetség és a Magyar Rádió német szekciójának rendezésében.

1964. április

A Szövetség a leszerelési hónap jegyében április 1-10. között békegyűléseket tartott 16 helyen, összesen 5450 hallgató előtt.

1964. november 28–29.

A Szövetség 2. Országos Munkaértekezlete 147 küldöttel. Wild Frigyes a szocializmus eredményeinek ismertetése után kitért a magyarországi németek helyzetére. Kiemelte, hogy a Szövetség maga is tevékenyen részt vett a Tsz-szervezésekben. A megélénkülő rokonlátogatásokat egyfelől pozitívan értékelte, másfelől azonban megjegyezte, hogy ennek elkerülhetetlenül vannak negatív következményei is, úgymint a kémkedés, a német gazdasági csoda külső megjelenésének romboló hatása az itthon maradottakra. Külön kiemelendőnek tartotta a művészeti csoportok számának növekedését, és az oktatás frontján elért mennyiségi eredményeket. A Neue Zeitung főszerkesztője Hambuch Géza lett. A vendégek közt megjelent Demeter Sándor az MSZMP KB tagja és Mészáros György a Művelődésügyi Minisztérium Nemzetiségi Osztályának vezetője.

1965. január 16.

Wild Frigyes levelet intézett a Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztályához, amelyben a Neue Zeitung főszerkesztője, Hambuch Géza nemzetiségpolitikai beállítottságát kifogásolta. Hambuch helyett a minisztérium, a Tájékoztatási Hivatal és a Szövetség közös állásfoglalása értelmében Nemes János lett az új főszerkesztő.

1965. május 22.

A Német Szövetség jubileumi ünnepsége, amelyen megjelent Hódi Sándor, az MSZMP KB tagja, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának titkára is. A kultúrműsorban a legjobb kultúrcsoportok, két fúvószenekar és egy NDK állami együttes vett részt.

1965. október 6.

A Szövetség főtitkára a Művelődési Minisztérium instrukcióinak megfelelően közölte Povl Skadegård-dal, az Európai Népcsoportok Föderális Uniója (FUEV) főtitkárával, hogy egyelőre nincs napirenden a magyarországi németek és a szervezet hivatalos kapcsolatfelvételének ügye, s nem aktuális a szervezet vezetőinek tervezett magyarországi utazása sem.

1967. december

A Művelődési Minisztérium felkérte a Szövetséget, hogy az MSZMP PB számára határozathozatal előkészítése céljából készítsen egy mindenre kiterjedő, alapos szakmai anyagot, amely a németek politikai, kulturális és gazdasági helyzetét, problémáit ismerteti, és javaslatokat fogalmaz meg.

1968. február 26–27.

A Társadalmi Bizottság üléseit ebben az évben decentralizáltan Baján, Budapesten, Pécsett és Bicskén tartották.

1968. augusztus 29.

Wild Frigyes engedélyt kért a Kalendárium példányszámának 15 000-re történő növelésére. Indoka: a Szövetség előzetes megállapodást kötött az IBUSZ-szal, hogy az utazási iroda 5000 példányt átvesz, melyeket a német nyelvterületről érkező turisták közt értékesít. Megkapta az engedélyt.

1969. január 30.

Összeült a Szövetség Oktatási Bizottsága. Az ülés egyik fő napirendi pontja az volt, hogy maradjon-e a 2 iskolatípus (A. kétnyelvű - Gara, B. nyelvoktató - általánosan bevezetett forma, heti négy órával), vagy inkább legyen 3 típus (A. német, mint idegen nyelv, B. tagozatos forma, C. egyéb típus). Az ülésen mindkét elképzelés előnyeit és hátrányait megvitatták. Az anyagot eljuttatták a minisztériumba.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>